Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

28 Şubat 2013 Perşembe

Kişilerin Görüntüsü ile Doğru Orantılı Takma İsimler.

   Hepimiz çocukken, ergenken, büyükken kişilerin görüntüsü ile dalga geçmeye, çocukların acımasız söylemleriyle karşı karşıya kalmışızdır yada biz dalga geçmişizdir. Örnek; bıyıklı, şişko, sıska, dörtgöz....
    Benim hayatımda da ilkokulda anlam veremediğim  adlarını asla öğrenemediğim insanlar var. Onlar isimsiz kahramanlar. Ailemin alışveriş yaptığı insanlara taktığı takma isimler annemin, babaannemin bu isimleri aşağılamak veya hor görmek için değil, isimleri unuttukları için (babaannem adımı söylemek için 5 isim sayardı) taktıklarını biliyorum ama çocukluk işte kafaya yazılmış her düşündüğümde gülüyorum. İşte bu isimlerde bir kaçı;


 • Kel adam;  Annemler her cumartesi "kızımmmmm biz kel adama gidiyoruz" gibi bir söylemle karşı karşıya kalınca ister istemez "kel adam mı?" diye bir soru geliyor aklıma. Senelerce taksitle alışveriş yaptılar beni de götürdüler her gittiğimde gözlerim kel adamı aradı ama hiç görmedim. Sonra her gidişimde Kel adam kim? Züccaciyenin adı neden kel adam? Kel adam masal kahramanı mı? gibi salak salak şeyler düşünmeye bu dükkanın sırrını çözmeye ant içtim. Dükkana her gittiğimde bir kel görmeyi bekledim ama aksine güzel kızlar satış yapıyorlardı ve annem beni sert bir şekilde dürterek "elleme bir şeye kırarsın" gibi tipik uyarılarını yapıyordu. Alık bir çocuğun cevabını aradığı şey aslında apaçık ortadaydı züccaciyenin sahibi kel'di ama kendi başında durmuyordu karısı, çocukları satış yapıyordu sadece ben onu görememiştim. Adamın tek suçu 15 sene evvel bu civara tek züccaciyeyi açması ve kel olması. Anneme bu yazıyı okuyunca" aaaaaaaaaa kel adam ölmüştür ama oğlu da kel " dedi  emin değil kendisi kel adam öldüyse kendisini rahmetle anıyorum, oğluna da saç ektirme konusunda başarılar diliyorum.
 • Küçük adam; semt pazarında bardak, tabak, tencere, kaşık satan pazarcı abimiz. Babaannem, annem, 2 yengem sülalece pazara çıkarlar, yarım saat sonra birbirlerini pazarda kaybeder, nerede annen? yengen geldi mi? neden beklemediler beni?  diye söylene söylene eve gelirlerdi yani bundan 15 sene evvel pazara çıkmak seromoni gibi salak saçma bir şeydi ne alaka 5 kişi pazarda gezmek. İşte bu günlerde yine taksitle alışveriş  yaptıkları pazarcı "küçük adam" ya neden bardakçı falan demiyorsunuzda küçük diyorsunuz adama allah sizi ne yapmasın? ucuz ucuz alıyonuz adamcağız da ne defter ne kitap tutuyordu o hafta ne kadar varsa verebileçiğin 3 lira 5 lira verip istediğiniz şeyleri alıyordunuz, ama işte boyunuz bele kadar gelirse Küçük adam ismiyle karşı karşı kalıyorsunuz. Yazık adam kanser den ölmüş ya. Adını hiç öğrenemedim.
 • Kör adam; bisikletiyle çuvalına koyduğu halk ekmekleri 5 kuruş farkla satan güneş gözlüğü takan enterasan bir abi. Bu abi halk ekmekten ekmekleri alır ve evleri dolaşır ekmek satardı, mağlum kimse sitede yada apartmanda oturmuyor, halk ekmek almak için sırada beklemek lazım tüm mahalle de kapıya kadar gelen hizmetten memnun. Adamcağızın adını bilmiyorum ama ismi yaygın olarak 'kör adam' diye geçiyordu. Anlamadığım şey ise; adam körse nasıl bisiklet kullanıyor? simsiyah güneş gözlükleri yaz kış gözünde, gören adama versen o gözlükleri kör olur valla allahım bu çelişkiyi çözemedim ben  hala. Adam da zaten sonra bayat ekmek getirmeye başlayınca kimseye satış yapamadı. Ne olduğunu bilmiyorum hala kör adama.

6 yorum:

 1. küçük adamdan yıllarca annem de alışveriş yapmıştı, teyzemde hatta. sonra çarşamba pazarına taşındığını duymuşlar oraya bile ölmeden önce gitmişlikleri var :) züccaciyenin adıda günaydındı :)

  YanıtlaSil
 2. :))) Günaydın da güzel isim ama o kel adam dı

  YanıtlaSil
 3. yazı çok güzel olmuş, herkesin deneyimlediği bir durumu güzel paylaşmışssınız, bizde de kara kız vardı annem sağolsun kişi kaadenizli ve beyaz tenli olunca herkes yanında kara kız kalıyor :)

  YanıtlaSil
 4. çok teşekkür ederim aslında annelerimizn kişilere bakış açısını kimseyi kırmadan anlatmak istedim.

  YanıtlaSil
 5. genelde herkesin olur bir takma adı benimkide milka üniversiteyken hocalar dahil kimse adımı söylemezdi, milka derlerdi. Bir gün yeni öğrencilerden birsi bana şöyle dedi sizin anne yada babanız yabancı mı? adınız milka ya ne gülmüştük:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ewet ben de adımı beğenmezdim göbek adım melike'yi kullanmak isterdim. şimdi tabii ki seviyorum adımı ama kızdırmak için bazen safinaz yada aycoş diyorlar :)

   Sil

yorumlarınız benim için çok önemli :) yorum yapan herkeseee kocamannn teşekkür :)) Blogunuz yoksa ya da gmail adresiniz "yorumlama biçimi" kısmından "adı/url" yazan seçeneği seçin adınızı yazın, url kısmını boş bırakın yorumunuzu yazıp yayınlayın. Yorumlarınız denetimden geçtikten yayınlanacaktır.