Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

9 Kasım 2020 Pazartesi

Evlendim! Söz hazırlığı -1

İsteme- Söz - Nişan
Hiç sevmediğim şeylerden bir tanesi nişan, söz merasimi, çok telaşeli ve stresli işler.
Sizin şehrinizde nasıl oluyor bilmiyorum ama Bursa'da damadın ailesi ve gelinin ailesi beraber alışverişe çıkıp, bohça düzülür, gelin ne isterse  damat tarafı alır, damat ne isterse gelin alır, daha sonra da çarşıda Çiçek ızgara'da yemek yenir. Biz bu işlere hiç girmedik, çünkü illa problem oluyor. Hiç karışmamak en güzeli, zevkler ve renkler tartışılmıyor, kendim daha sonra istediğim gibi alırım düşüncesi mevcut bende, ki öyle de oldu. Her şeyi Serkan'la beraber hallettik.
Kimse kimsenin ailesine bohça hazırlamasın, sadece gelin ve damada bohça yapılsın dedik.
Biz Serkan' a parfüm, iç çamaşırı, pijama, terlik, havlu koyduk.
Onlar da bana aynı şekilde gecelik takımı, terlik, ekstra Serkan'ın annesinin yaptığı çeyizler 
pike takımı, yatak örtüsü, yorgan, battaniye, havlu gibi çeyizlikler.
nişan bohçasına ne koyulur
Söz mendilimizi annem işledi, her şeyini annem yaptı, kutu bende vardı.
sevmiyorum dışarıdan alınanları, söz kutusu el emeği tamamen ve baklavamız, kız tarafı bohçası böyleydi. En önemli olayımız söz masası hazırlığı, çok çok çok yorulduğum, çarşılarda helak olduğum bir masa hazırladım ama yorgunluğuma değdi. En uyduruk nişan, söz masası 1000- 1500 'den başlıyor, zaten onları da beğenmezsiniz yani, ben de aldım Pinterest'i elime, başladım araştırmaya.
Kasım ayında olacağı için konsepti sonbahar olarak belirledim, beğendiğim bir söz- nişan masasının benzerini yapmak için malzemeleri toplamaya başladım.

söz masası hazırlama
Masanın örtüsü ile başlayalım, beyaz düz bir kumaş aldık annemle Bursa kumaş pazarından, aslında hepsinin fiyatları bile yazılı bende ama şimdi değişmiştir o nedenle yazmıyorum, neyse devam edeyim,
kumaşın kenarlarını geçtirdik terziye, daha sonra çuha kumaşları aldık ve kenarlarına aldığımız dantelleri annem dikti, halatla önden bağladık.
masanın üzerinde bulunan LOVE yazılı şişeleri tabii ki ben yaptım,
yapımını çekeceğim size ayrıntılı, kütükleri bir akrabamızdan ödünç aldım, şansıma onlarda varmış,
mumlar İkea'dan. 

evde söz masası süsleme
Yazıyı ise ince mdf tahtaya, marangozlardan kestirebilirsiniz, tahta boyası boyayıp tebeşile yazdım.
Kaktüslerim İkea'dan. Masanın üzerine kahve çekirdekleri ve kozalakla süsledim.
Bardak ise Paşabahçe'nin beyaz porselen kupası üzerine porselen kalemiyle yazıyı yazdım.

söz masası hazırlama
Kaç kez değiştirdim masayı siz tahmin edin :))
Evde söz masası hazırlama işi eğlenceli ama yorucu.

söz masası hazırlama
Bana en çok sorulan soru ne dağıttınız?
İkramlıkları anneciğimle yaptık, şunu söylemeliyim ki herkes eleştiriye gelince ooooo süper ama yardıma gelince yok! Sarma, börek, pasta, kurabiye ikramlık dağıttık.
Misafirlere hediye olarak kokulu taş verdik.
Şöyle ki kokulu taşlarıda ben yaptım, tek kalıpla 50 adet taş yaptım 1 hafta sürdü.
Kutuları aldım, etiketi tasarladım ve bastırdım, danteli annem dikti kutunun etrafına, kutuyla aynı renk küçük keselere koyup dağıttık. Yaptırsaydıkda aynı maliyet olurdu, çok uğraştım bunlarla, hem kendi işime bak, hem anneme yardım et, hem masaya koştur, of of çok yoruldum.

nişan tepsisi süsleme
Nişan tepsimizi de tabii ki ben hazırladım, tepsiyi aldım, evdeki çiçeklerden küçük buket yaptım, küçük kütükleri yapıştırdım ve oldu, bence çokda şık oldu.

söz masası evde nasıl hazırlanır
Benim şansım malzemelerin elimde olması, sizler aynısı olmasa da benzerini yapabilirsiniz.
Uygun fiyata yapmak çok zor ama söyleyeyim, tek tek toplamak çok yorucu, insan ruhen yoruluyor,
kafa zaten dolu, her şeyi kendinin yapması allak bullak ediyor her şeyi, bir insanın böyle zamanlarda yanında bir arkadaşı veya akrabası olacak ama maşallah bizde öyle bişi yok, hoş gerçi ettiler yardım haklarını da yiyemem ama destek yok destek. Annem, Serkan ve ben her şeyi hallettik.
Aslında çikolata gondolu olması gerekiyordu ama Serkan yavrum kendi kendine almış çikolatayı falan bilmediği için öyle kutuda getirdi, ah kıyamıyorum ona ben. Napsın o da kendi koşturdu hep.

kolay nişan masası hazırlama
Masayı hazırladım ama arka plan içimize sinmedi, Serkan ince tahtalardan çerçeve yaptı, bende o tahtayı tülle kapladım, perdeyi Nermin teyzeden ödünç aldık, şansımız varmış bir çok şey ayağımıza geldi.Yeşil dalların hikayesi ise çok ilginç, 20 sene evvel amcam bahçeye ekmiş olduğu ağacın dalından nişan masası süsledim :) Tüm yeşillikleri kestim, bağladım, yapıştırdım, yaptım.
Yazıyı da aynı şekilde boyayıp yazdım. 

söz nişan masası

           Nasıl geçtiğini anlamadığım bir gece oldu, hemen bitti, pek belli etmeseler de sanrım masamda herşeyi ben yaptım, annem annem annem  ah hhh annem...
Annem de çok yoruldu, güzel yorgunluklar geçti bitti.
   
1 yıl olmuş bile , ne çabuk geçiyor zaman...

Evde söz masası hazırlığım böyleydi, sizler nasıl yapardınız, beğendiniz mi?
Yorumlarınızı bekliyorum!instagram /@aycanhayatadair
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız benim için çok önemli :) yorum yapan herkeseee kocamannn teşekkür :)) Blogunuz yoksa ya da gmail adresiniz "yorumlama biçimi" kısmından "adı/url" yazan seçeneği seçin adınızı yazın, url kısmını boş bırakın yorumunuzu yazıp yayınlayın. Yorumlarınız denetimden geçtikten yayınlanacaktır.